Türkçe
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Başvuru Sistemi
Giriş
SCHOOL TRANSFER APPLICATION ANNOUNCEMENTS

2023-2024 Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Merkezi Yerleştirme Puanı (Ek-Madde 1) İle Yatay Geçiş Başvuru Duyurusu

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ’NDEN

            Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek-Madde 1 uyarınca, 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı Güz yarıyılında Üniversitemiz örgün eğitim ve ikinci eğitim programlarına kabul edilecek öğrencilerde aranılacak koşullar, gerekli belgeler ve  son başvuru tarihi aşağıda belirtilmiştir.

A-BAŞVURU ŞARTLARI

  1. Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, üniversitemizde ki başvuracağı diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit ve yüksek olması gerekmektedir. (Örneğin, İşletme (puan türü TM1) programında kayıtlı bir öğrencinin merkezi yerleştirme puanları arasında MF4  puanı varsa ve bu öğrencinin MF4 puanının geçmek isteği İnşaat Mühendisliği programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda geçiş yapabilecektir.)
  2. Öğrencilerin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanları ile geçmek istedikleri yükseköğretim programlarının merkezi yerleştirme puanını sağlamaları şartıyla ön lisans veya lisans programlarına geçiş yapılabilecektir. (ön lisanstan lisansa veya lisanstan ön lisansa).
  3. Özel Yetenek Sınavı sonucuna göre kayıt yaptıran öğrencilerin de birinci madde şartlarını sağlamaları durumunda başvuru yapabileceklerdir, ancak özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden programlara başvuru yapamayacaklardır.
  4. Öğrenciler Ek Madde-1 uyarınca sadece bir defa yatay geçiş yapabilecektir.( İlgili başvuru döneminden önce Ek Madde-1 uyarınca yatay geçiş yapan öğrencilerin tekrar yatay geçiş yapamayacaklardır.)
  5. 2023-ÖSYS (YKS) sonucu ile  herhangi bir yükseköğretim programına kayıt olan öğrenciler Ek-Madde-1 uyarınca yatay geçiş yapamayacaklardır.
  6. Yükseköğretim kurumlarında kayıtlı olan hazırlık sınıfı, ara sınıflar ve son sınıf dahil olmak üzere öğrenciler, Ek Madde-1 uyarınca yatay geçiş başvurusu yapabileceklerdir.

C-BAŞVURU TARİHİ

    Başvuru Tarihi: 01-15 Ağustos 2023   (Başvuru adresi : https://obp.erciyes.edu.tr/ ) 

D- SONUÇ İLAN TARİHİ

     Sonuç İlan Tarihi: 25 Ağustos 2023  (Sonuçların ilanı https://obp.erciyes.edu.tr/  adresinden yapılacaktır)

 

BAŞVURU YERİ VE ŞEKLİ

Başvurular: Üniversitemiz https://obp.erciyes.edu.tr/ internet adresinden online olarak yapılacaktır. Online başvuruda sisteme belge yüklenmeyecektir. Beyan etmiş olduğunuz bilgiler kayıt esnasında kontrol edilecektir. Bilgiler uyuşmaması halinde ilgili adayın yatay geçiş hakkı iptal edilecek ve herhangi bir hak iddia edemeyecektir

Posta ile yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Not: Daha önce Üniversitemizde öğrenci olupta Ek - Madde-1 ile başka bir Üniversiteye geçip tekrar Üniversitemize dönmek isteyen öğrenciler başvurularını dilekçe ile basvuru@erciyes.edu.tr mail adresine yapacaklardır.

  1. Son başvuru tarihinden sonra kesinlikle başvuru kabul edilmeyecektir. 
  2. Gerçeğe aykırı belge tespit edilmesi halinde ve başvuranın gerekli şartları taşımaması halinde yerleşmiş olsa dahi ilgilinin yatay geçişi iptal edilecektir.

 

 KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER (İSTENİLECEK BELGELER)

1. Bir adet vesikalık fotoğraf (Vesikalık fotoğrafınızı mektup zarfı içine koyunuz ve zarfın üzerine TC Kimlik Numaranızı, Adınızı ve Soyadınızı yazınız.)

2. Halen öğrencisi oldukları üniversiteden “Yatay Geçişine Engel Bir Durum Olmadığına Dair Belge” ve "Daha Önce Ek Madde-1 Hakkından Faydalanmadığını Gösterir Belge".

3. Onaylı Not Çizelgesi-Transkript (Elektronik İmzalı ve/veya Islak İmzalı) / (İntibak İşlemlerinde kullanılacak kayıtta teslim edilmeyecek.)

4. Öğrencisi olduğunuz kurumdan aldığınız derslerin onaylı içerikleri (Halen kayıtlı olduğunuz Üniversitenin Web sitesinden alınan çıktı) / (İntibak İşlemlerinde kullanılacak kayıtta teslim edilmeyecek.)

5. LYS sonuç belgesi (Bu belge sadece LYS puanı ile başvuran adaylardın istenmektedir.)

6. LYS yerleştirme belgesi (Bu belge sadece LYS puanı ile başvuran adaylardın istenmektedir.)

7. DGS sonuç belgesi (Bu belge sadece DGS puanı ile başvuran adaylardın istenmektedir.)

8. DGS yerleştirme belgesi (Bu belge sadece DGS puanı ile başvuran adaylardın istenmektedir.)

9. Hazırlık sınıfında başarılı olduğunuza ya da Hazırlık sınıfından Muaf olduğunuza dair belge (Bu belge sadece zorunlu hazırlık sınıfı bulunan programlara başvuran adaylardan istenmektedir. Hazırlık sınıfı okumadıysanız ya da hazırlık sınıfında başarısız olduysanız bu belgeyi getirmek zorunda değilsiniz. Fakat belge getirmediğiniz takdirde başvurduğunuz programın başvurduğunuz sınıfında zorunlu hazırlık sınıfı var ise hazırlık sınıfına kaydınız yapılacaktır.) Öğrenciler Hazırlık Sınıfı Muafiyet İşlemleri için Üniversitemiz Yabancı Diler Yüksekokulu’nun http://ydyo.erciyes.edu.tr/ internet adresinden duyuruları takip etmesi gerekmektedir.

10. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bölümlerinde uygulamaya yönelik bazı dersler ve stajlar özel ve resmi havacılık kuruluşlarının tesislerinde yapıldığından bu programı kazanan öğrencilere güvenlik soruşturması yaptırılacaktır. Güvenlik soruşturması olumsuz olan veya bu kuruluşların düzen ve disiplinine uymayan öğrenciler bu programlara devam edemezler.

Erciyes Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Tel: +90 352 -437 4947 Fax: +90 352 437 20 23 Mail: ogridbsk@erciyes.edu.tr
İşleminiz başarıyla tamamlanmıştır....
Hatalı İŞlem yaptınız lütfen kontrol edin....